Зміна ставки ПДВ: що робити з вже виписаною ПН?

 

Цивільні та господарські правовідносини за своєю суттю передбачають певну гнучкість, мінливість, яка дозволяє сторонам домовлятися до вчинення правочину, і навіть змінювати його істотні умови після фактичного підписання договору.

Наприклад, ст.655 Цивільного Кодексу України передбачає, що сторони можуть або змінити, або навіть розірвати договір у випадку, якщо відбулася істотна зміна обставин, які були на час укладання договору. Під такою «зміною обставин» передбачається такий стан, який, якщо б він існував на момент укладання відносин, сторони уклали б договір на інших умовах або б не уклали його взагалі.

Ставки податків, та й мінливе податкове законодавство взагалі, є однією з таких обставин, яка може змінити умови договору.

ДФС в листі № 2216/6/99-99-15-03-02-15/ІПК розʼяснила, що якщо платник ПДВ під час постачання товару нарахував цей податок за ставкою в 20%, але операції з постачання такого виду товарів чи послуг звільнені від оподаткування, він має відкоригувати свої податкові зобовʼязання.

Для цього складається розрахунок до податкової накладної, в якому і робиться таке коригування шляхом зазначення знаком «-» щодо операції, до якої було застосовано ставку ПДВ. Покупець (отримувач товарів або послуг) також реєструє такий розрахунок коригування.

В той же час, постачальник має скласти нову ПН, з коректними даними, із датою складання відповідно до першої події такої господарської операції.